Kam se poděla všechna ta anglická slovíčka, co jste se pracně nadrtili na písemku, která nakonec nedopadla vůbec dobře? Jak je možné, že si nejste schopni zapamatovat jednoduché informace, jako je například telefonní číslo nebo poštovní adresa? Vzpomenete si, co jste měli před pár dny na oběd? Využíváte skutečné svůj mozek na maximum? Dá se dělat něco pro to, aby se naše paměť zlepšila?

S těmito otázkami si můžete přestat lámat hlavu. Celý měsíc březen se v Ústřední knihovně VŠB-TUO v rámci akce Březen měsíc čtenářů budeme věnovat paměti a jejímu tréninku. K tomuto tématu najdete ve fondu naší knihovny spoustu zajímavé literatury. Vyhledali jsme pro vás seznam všech titulů, které si můžete vypůjčit a využít ke studiu a tréninku své paměti.

Studium literatury je však pouze začátek. Čeká vás bohatý, hravý a velmi zábavný program, na který jen tak nezapomenete.

logo BMČ 2022

PROGRAM

DESKOVKY

1.–4. 3. 2022, půjčovna ÚK, studovna EKF

Přijďte si potrápit mozky, potrénovat paměť a postřeh, vyzkoušet svou trpělivost a logické myšlení, ale hlavně se přijďte do knihovny bavit. Připravili jsme pro vás výběr deskových a karetních her, puzzle i hlavolamy, které budou k dispozici celý první týden v březnu.

K zapůjčení hry budete potřebovat svůj ISIC / čtenářský průkaz a dobré protihráče.


BLESKOPAMĚŤ – soutěž na procvičení paměti 

7.–11. 3. 2022, půjčovna ÚK, půjčovna EKF

Poměřte se se svými kolegy a kamarády v paměti a staňte se nejlepším Bleskopaměťákem. Kolik slov a výrazů jste schopní si zapamatovat za 60 vteřin? Říkáte si, že to bude brnkačka? Uvidíme.

Sladká odměna nemine žádného hráče. Na konci týdne vyhlásíme vítěze soutěže, který se bude moci pyšnit titulem Bleskopaměťák měsíce března.


TRÉNINK PAMĚTI – lekce s trenérkami paměti  

7. 3. 2022, 15:00, půjčovna ÚK
21. 3. 2022, 15:00, studovna EKF

Certifikované trenérky paměti Mgr. Monika Oravová a Mgr. Iveta Škapová z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě vás seznámí s principy a možnostmi trénování paměti. Vyzkoušíte si několik technik k procvičení senzorické, krátkodobé i dlouhodobé paměti a dozvíte se o možnosti využití mnemotechnik pro zapamatování velkého množství informací.

Na lekce je třeba se přihlásit pomocí formuláře viz níže.


AMNESTIE PRO HŘÍŠNÍKY  

14.–18. 3. 2022, ÚK a její pobočky

Třetí březnový týden budeme udělovat amnestie. Všichni hříšníci budou mít šanci vyrovnat své knihovní dluhy a resty, vrátit dlouho nevrácené knihy, na které už naběhla pokuta a jsou upomínány. Zcela beztrestně a bez trhání hlav. Zastavte se do knihovny a uvidíme, co se dá dělat.

Amnestie se vztahuje pouze na I. a II. upomínky a na pokuty, které zůstaly na kontě po vrácení knih. Jednotlivé případy se budou posuzovat individuálně.


KNIHOVNÍ PEXESO 

21.–25. 3. 2022, ÚK a její pobočky

Pro některé oblíbená hra z dětství, pro jiné třeba úplná novinka. Karetní hra PEXESO, jejíž název je akronymem sousloví „pekelně se soustřeď“, otestuje nejen vaši schopnost se soustředit, ale i paměť.

Hra je určena pro 2 a více hráčů a poskytne mnoho zábavy.

A to bychom nebyli správní knihovníci, kdybychom si nepřipravili speciální knihovnické pexeso. Máte se na co těšit.


MAJÁLESOVÁ PÁTRAČKA – pátrací hra po knihovně 

28.–31. 3. 2022, půjčovna ÚK, půjčovna EKF

Máte rádi úkoly, hádanky a navíc se vyznáte, jak to v knihovně chodí? To si naši pátrací hru užijete na maximum a odměna nebude jen tak ledajaká.

Nejlepší pátrač bude zařazen do slosování o lístky na Majáles Ostrava, který proběhne na Slezskoostravském hradě 13. května 2022. Lístky na Majáles věnovala Alexandra Tomášová, prezidentka Younie, a za to jí patří velký dík.


Těšíme se na vaši návštěvu!


PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ
na lekci Trénink paměti  

BŘEZEN 2022 – měsíc čtenářů a paměti
Termín a místo
Příjmení
Jméno
Pracoviště/fakulta
Pracovní nebo studijní zařazení
+ zařazení 2 (v případě kombinace více druhů)
+ zařazení 3 (v případě kombinace více druhů)
E-mail
Komentář/připomínka/dotaz
Ochrana proti robotům
Ochrana proti robotům