Přečtěte si zajímavé postřehy šéfredaktora časopisu Nature o otevřeném přístupu.

Philip Campbell uvedl, že možnost mít volně dostupný výzkum je pro čtenáře a výzkumné pracovníky „velmi působivá“. Jiní akademičtí vydavatelé však uvedli, že jakýkoli rozsáhlý přechod k bezplatnému zpřístupnění výzkumu musí vzít v úvahu hodnotu a investice, které byly přidány do vědeckého procesu.

„Moje osobní přesvědčení je, že se to stane v dlouhodobém horizontu,“ řekl Campbell. Dodal, že důvod k otevřenému přístupu byl pro některé disciplíny, například pro výzkum klimatu, silnější než pro ostatní. Campbell se podělil o svoji nedávnou zkušenost se čtením článků o psychologii a psychiatrické léčbě. „Bylo potěšením zjistit, kolik z těchto dokumentů je zveřejněno otevřeným přístupem. Dokázal jsem se ponořit do papírů, dostat to, co chci, přitom ne nutně celý dokument, a okamžitě zjistit, co potřebuji. A jako čtenář získat zkušenost výzkumného pracovníka, to je velmi přesvědčivé. “

Pro doplnění – Alicia Wiseová, ředitelka univerzálního přístupu společnosti Elsevier, vyjádřila obavy akademických pracovníků, že náklady na předplatné časopisů byly příliš vysoké. Vysvětlila, že existuje trhlina mezi tím, co by univerzitní knihovny chtěly mít ve svých sbírkách a co si mohou dovolit předplatit, ale že „tato trhlina neexistuje kvůli našim cenám nebo zisku, ale protože po desetiletí docházelo k rozšiřování rozdílu mezi rozpočty knihoven a celkovými investicemi do výzkumu a vývoje“.

https://www.theguardian.com/science/2012/jun/08/open-access-research-inevitable-nature-editor

Open access to research is inevitable, says Nature editor-in-chief
Štítky: