Příspěvek je určen především studentům VŠB-TUO a vyzdvihuje informační zdroje – otevřeně dostupné výukové materiály, vhodné pro samostudium.

Příspěvek navazuje na články Online služby pro práci z domu a Tipy pro práci z domu.

OBSAH

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Pojem open educational resources (OER) charakterizuje typ informačních materiálů výukového charakteru, který vytvářejí vzdělávací instituce -převážně univerzity – pro zájemce o distanční způsob vzdělávání.

OER jsou nejrůznějšího charakteru – od ucelených online kurzů, přes výuková videa, videopřednášky, až po učebnice, cvičení, kvízy, testy aj.

Význam slova open v sousloví OER spíše odkazuje na fakt, že není nutné být řádně zapsaným studentem organizace, která výukový kurz nabízí, než na „open“, neboli volnou a bezplatnou dostupnost těchto výukových kurzů.

Většina kurzů nabízených na silných platformách Coursera nebo EdX je pro uživatele zpoplatněných. Business model výukových platforem je postaven na prestiži vzdělávací instituce poskytující jednak kurz a jednak navíc např. certifikát o jeho úspěšném absolvování, a dále na výhodě pro uživatele, který může studovat samostatně z pohodlí svého domova.

Některé kurzy jsou dostupné zdarma. V tomto článku je pozornost zaměřena právě na výukové platformy, jejichž obsah je převážně bezplatný. Pro úplnost budou ale zmíněny i komerční služby.

VYHLEDÁVÁNÍ KURZŮ

Registrace a vytvoření účtu

Zpravidla je po uživatelích požadováno, aby se na vybrané platformě registrovali a byli přihlášeni ke svému účtu, když si chtějí vybraný kurz nebo studijní materiál zobrazit či stáhnout.

Jednoduché vyhledávání

V jednoduchém vyhledávání může uživatel hledat kurzy podle zadaného klíčového slova. Základní nejhrubší třídění obsahu bývá podle vědních oborů.

Rozšířené vyhledávání

V rozšířeném vyhledávání nebo procházení si uživatel může zpřesnit množinu, která má být prohledána. Zpravidla si lze zúžit výsledky pomocí filtrů – úrovně kurzů podle školního stupně (od základních po vysoké), podle studijního programu (bakalářské, magisterské), podle úrovně náročnosti (pro začátečníky, středně pokročilé, pokročilé), podle jazyka aj. Někdy je možné obsah filtrovat také podle typu a formátu výukového materiálu, nebo podle toho, komu je kurz určen (učitel, žák, student).

Omezení vyhledávání pouze na volně dostupný obsah

Některé platformy s převážně placeným obsahem dovolují při vyhledávání použít filtry, které omezí vyhledávání pouze na výsledky s volně dostupným obsahem.

SEZNAM VYBRANÝCH OER

  • Coursera – komerční platforma s převážně placeným obsahem (od 39 USD)
  • EdX – komerční platforma s placeným obsahem, který poskytují významné univerzity
  • Khan Academy – volně dostupné výukové materiály dělené pro vyučujícího, studenta, rodiče
  • OER Commons – volně dostupné výukové zdroje, šířené pod některou z licencí Creative Commons
  • Open Course Library – obsah šířený pod licencemi Creative Commons
  • OpenLearn: Free Learning from The Open University – volně dostupný obsah
  • Saylor.org Academy – volně dostupný obsah

OASIS

Agregátor OASIS volně dostupného obsahu z 97 primárních zdrojů, který velmi přehledně roztřídí vyhledaný obsah podle typu materiálu. VYZKOUŠEJTE vyhledávací okno!

VOLNĚ DOSTUPNÉ UČEBNICE

  • American Institute of Mathematics. Approved Textbooks
  • Lyryx. Open Textbooks – business, economics, mathematics and statistics
  • OpenStax – multioborová knihovna – učebnice ke čtení online, v aplikaci e-reader, PDF ke stažení
  • Open Textbook Library – multioborová knihovna, texty ke čtení online nebo PDF ke stažení

JOVE – VÝUKOVÁ VIDEA ZÁKLADŮ CHEMIE – MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

Až do konce roku 2020 je k dispozici otevřený přístup k videím JoVE Core Chemistry, která jsou zaměřena na interaktivní výuku základů chemie.

Prostřednictvím 110 animovaných videí jsou vysvětleny klíčové pojmy a koncepty oboru. V dalších 33 videích jsou pak demonstrovány původní laboratorní experimenty.

Propagační materiály v češtině a angličtině (přístup po přihlášení).

UŽITEČNÉ ODKAZY

  • RYCHLÍK, Martin. Využít karanténu naplno: studujte na Harvardu z obýváku. Je to jak v intelektuální cukrárně. Hospodářské noviny [online]. Praha: Economia, 2020, 3. 4. 2020 [cit. 2020-04-07]. ISSN 1213-7693. Dostupné z: https://archiv.ihned.cz/c1-66745430-vyuzit-karantenu-naplno-studujte-na-harvardu-z-obyvaku-je-to-jak-v-intelektualni-cukrarne?fbclid=IwAR2Y4vAEnQ2zaXCDiEMm1Jhd6Lthz97aKVayxyBaXjllsPrlB-FJz4X8haU
  • University of Pittsburgh. OER – Open Educational Resources: Big list
  • University of Pittsburgh. OER – Open Educational Resources: Introduction
Open Educational Resources pro samostudium