Obrovské urychlovače částic, neuvěřitelně složité detektory, továrna na antihmoty a objev Higgsova bosonu – tím se CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) proslavil. Jen málokdo ale ví, že CERN také hostí největší světovou iniciativu otevřeného přístupu: SCOAP3.

Sponzorské konsorcium pro publikování otevřeným přístupem v částicové fyzice začalo fungovat v roce 2014 a od té doby podpořilo publikování 20 000 článků v otevřeném přístupu v oblasti částicové fyziky bez přímých nákladů a zátěže pro jednotlivé autory na celém světě. SCOAP3 je umožněno díky silnému partnerství 3000 institucí, kde knihovny přesměrovávají prostředky, které byly dříve využívány na předplatné, na „Gold Open Access“. Díky nedávné expanzi iniciativa nyní pokrývá přibližně 90% časopisů z oboru.

Tento článek popisuje ekonomické principy SCOAP3, přístup založený na spolupráci partnerství a nakonec shrnuje finanční výsledky po čtyřech letech úspěšné operace.

 

Obrázek: Hlavní zainteresované strany a finanční toky v obchodním modelu SCOAP3.

doi:10.3390/publications6020015

 

Converting the Literature of a Scientific Field to Open Access through Global Collaboration: The Experience of SCOAP3 in Particle Physics
Štítky: