Na změnu upozorňuje Stevan Harnad na svém blogu Open Access Archivangelism, kde dnes (6. 1. 2011) zveřejnil příspěvek poslaný do e-mailové konference UKCORR.

Autor příspěvku, Dixit, zmiňuje jeden z odstavců What rights do you retain as a journal author? v sekci Authors‘ rights na webu Elsevier.

Změna omezuje možnost auto-archivace článků v případě, že autorova instituce vyžaduje povinně ukládání článků (autorských verzí článků). Auto-archivace je povolena, pokud instituce uzavře s vydavatelem Elsevier zvláštní smlouvu.

„…the right to post a revised personal version of the text of the final journal article (to reflect changes made in the peer review process) on your personal or institutional web site or server for scholarly purposes, incorporating the complete citation and with a link to the Digital Object Identifier (DOI) of the article (but not in subject-oriented or centralized repositories or institutional repositories with mandates for systematic postings unless there is a specific agreement with the publisher – see [here] for further information.

Dříve Elsevier zastával volnější politiku, která dovolovala autorům uložit do repozitáře jak preprint, tak posprint bez dalších omezujících podmínek (viz tento soubor s textem stejného odstavce vytištěného z webu vydavatele Elsevier dne 26. 10. 2010 – text je bohužel neúplný; pro porovnání ještě tentýž text vytištěný 12. 11. 2009).

Elsevier změnil pravidla pro auto-archivaci