Nástroje pro korektury textů pomáhají transformovat myšlenky a nápady do pokud možno bezchybných textů, kde jsou eliminovány gramatické chyby, překlepy a chyby v interpunkci. Měli byste být schopni zkontrolovat gramatiku a korigovat svoji práci sami, ale pravdou je, že ve své vlastní práci je těžké najít chyby. Zejména v časové tísní vám tyto nástroje umožňují okamžitě kontrolovat gramatiku online. Faktem je, že i slavní spisovatelé mají editory a korektory, které jejich obsah znovu ověřují.

Nástroje pro kontrolu gramatiky a interpunkce zvýrazňují chyby v textu a poskytují návrhy na zlepšení obsahu. Nástroje také opravují problémy s interpunkcí, aby byl text jasnější a čitelnější. Takový software nabízí nespočet výhod, například šetří drahocenný čas a umožňuje autorům v průběhu času vylepšovat své jazykové znalosti. Zde je seznam některých online nástrojů, které lze pro toto využít.

Tento nástroj analyzuje vaše psaní, aby odstranil veškeré nesrovnalosti, neurčitá slova, opakování atd. Nabízí kontrolu gramatiky a kontrolu stylů v kombinaci s podrobnějšími zprávami, které vám pomohou posílit psaní. Nedostatky jsou vyznačeny a je k nim i doplňující text. Nástroj je možné krom jiného integrovat do MS Word/Outlook, Google Docs nebo Open Office. Nabízí pluginy pro webové prohlížeče pro kontrolu webu, sociálních sítí nebo emailů. Jedná se o placenou službu.

Nástroj, který nejen opravuje vaši gramatiku, ale také vám poskytuje komplexní písemnou zpětnou vazbu. Nabízí i bezplatná rozšíření prohlížeče pro Chrome, Safari a Firefox. Umožňuje korigovat a kontrolovat gramatické chyby a pravopisné chyby v sociálních médií, e-mailech, blogových příspěvcích, článcích a dokonce i prvotních návrzích kapitol knih. Při kopírování a vkládání textu budou chyby automaticky označeny. Detekuje chyby jako jsou interpunkční znaménka, gramatika, styl psaní, kontextové hláskování a struktura vět. Pro všechny chyby vám Grammarly poskytne vysvětlení toho, co jste udělali špatně, a nabídnete náhradu chyb. Podporuje různé styly psaní, včetně blogů, obchodních textů, akademického psaní a také podporuje britskou i americkou angličtinu. Pokud používáte slova specifická pro předmět, která Grammarly nerozpozná, můžete je přidat do slovníku, aby se příště neobjevily. Existuje placená verze, ale základní funkce služby jsou zdarma.

Kromě kontroly chyb v textu, WhiteSmoke také vygeneruje zprávu, která zkontroluje a ohodnotí vaše psaní. Hodnocení se posuzuje v šesti kategoriích: struktura vět, slova, výrazy, vyjadřování, délka a redundance. Nejenže můžete opravit své psaní, ale také vám dá návrhy, kde by text potřeboval vylepšit. Jeden z nejlepších softwarů pro kontrolu gramatiky, syntaxe a pravopisné chyby. Vše dělá v reálném čase. Jedná se o placenou službu.

Další online kontrola gramatiky a interpunkce, která se podobá MS-Wordu. Ginger má mnoho užitečných funkcí a možností. Jednou z nejlepších věcí, které Ginger nabízí, a proč ji mnoho lidí používá, je skutečnost, že se integruje s MS Word. Je také k dispozici pro Windows, stejně jako pro Android a iOS zařízení – aby lidé mohli používat software na svém tabletu nebo smartphonu. Výhodou je, že i bezplatná verze softwaru Ginger je poměrně výkonná. Prémiová (placená) verze nabízí více kontextu pro gramatické chyby a identifikuje více problémů.

Poskytuje pokročilou korekturu textů v angličtině. Writefull používá umělou inteligenci (AI), konkrétně algoritmy hlubokého učení (Deep Learning) a rozsáhlou jazykovou databázi. Kontrolu textu provádí s využitím jazykových modelů vycházejících z milionů již publikovaných odborných textů. Writefull nejen navrhuje, jak text vylepšit, ale konkrétně ukazuje, jak jsou slova a fráze používány, jak často se slovo nebo fráze vyskytují, a pomáhá porovnat výskyt dvou slov nebo zjistit, která slova nebo synonyma se obvykle vyskytují v určitém kontextu. Služba je zdarma. Writefull je k dispozici jako doplněk do Wordu – Writefull for Word a pro službu Overleaf (Chrome extension). Chystá se také webová verze Writefull Revise.

Existuje daleko více nástrojů, ale tyto výše vyjmenované patří mezi nejznámější a nejpoužívanější.

Více např. zde: https://firstsiteguide.com/grammar-checker-tools/

 

Nástroje pro korektury textů
Štítky:                        

2 komentáře u „Nástroje pro korektury textů

 • 20. 11. 2020 (14:44)
  Trvalý odkaz

  Je to trochu smutné, že máte příspěvek o korektuře textů a přitom v něm máte překlep. ProWritingAid: Nabízí kontrolu gramatiku/Y a kontrolu stylů…

  • 20. 11. 2020 (17:38)
   Trvalý odkaz

   Vážená paní, děkujeme za upozornění, opravili jsme.

Komentáře nejsou povoleny.